Укладання тротуарної плитки

Укладка тротуарної плитки, поради фахівця

  Довговічність і привабливість доріжок на ділянці залежить не тільки від якості самої плитки, але й від дотримання технології мощення. Важливо правильно підготувати основу, використовувати якісні матеріали і витримати необхідні нахили. Укладку тротуарної плитки виконують двома способами: на бетонну основу або на дренажну подушку.

Етапи робіт

  Укладання тротуарної плитки в парках, на тротуарах, паркувальних, та інших зонах, виконують в декілька етапів. Для створення декоративних візерунків і доріжок складної конфігурації буває потрібно підрізувати плитки до необхідного розміру. За допомогою машинки для різання каменю це легко зробити прямо на ділянці.

Розмітка території і виїмка грунту

  Розмітку виконують згідно з дизайнерським проектом, забивають кілочки і натягують обмежувальні шнури. Виїмку ґрунту виконують на розраховану глибину, що відповідає товщині всіх шарів, витримують необхідні нахили. Дощова вода повинна вільно стікати, не утворюючи калюж.

Установка бордюрів

  Бордюрні камені жорстко закріплюють в грунті, встановлюючи в бетонний "замок", щоб вони надійно підтримували плитку і перешкоджали зміщенню при укладанні. По периметру розміченої доріжки викопують канаву під бордюри на глибину, що перевищує розмір їх підземної частини на 10 см. На дно канави насипають пісок і укладають цементний розчин, потім встановлюють бордюрні блоки, вирівнюючи за допомогою рівня. Розчином заповнюють простір між ними та стінами канави, закріплюючи в правильному, вертикальному положенні.

Підготовка дренажної подушки

  На грунт насипають шар відсіву або піску товщиною 5-10 см, потім щебню від 15 до 25 см, з розміром фракції 0,5-2 см, і утрамбовують. Поверх щебню насипають 5-10 см цементно-піщаної сухої суміші, розрівнюють, слідкуючи за нахилом. Для цього площу розбивають на відрізки і виставляють дерев'яні маяки. На вирівняний по маяках пісок не можна наступати, тому відразу приступають до наступного етапу.

Укладання плитки

  Укладати тротуарну плитку починають зі зручної точки на території, розташованої вище, або без складних кутів, які потребують підрізування. Наприклад, вхід в будівлю, або центральний майданчик в парку. Від обраної точки поступово просуваються далі по території. Шви засипають сумішшю піску з цементом в співвідношенні 10: 1, або піском. Застосовувати мокрий розчин не рекомендується, щоб не порушити декоративність лицьовій поверхні. Крім цього, затвердівший бетон заважає нормальному дренажу, при необхідності ремонту або заміни покриття ускладнить демонтаж. Додавання цементу в пісок знижує ймовірність вимивання піску з швів потоками дощової води.

Мощення на бетонну основу

  Цей спосіб мощення тротуарної плитки частіше використовують для відмосток по периметру будівлі, майданчиків поруч з будинком. У таких місцях потрібно захистити фундаменти від проникнення води і вимивання грунту з під їх підошви. Іноді підложку з бетону влаштовують і для вузьких доріжок. Дренажу води в землю при цьому не відбувається, тому важливо витримати ухили. Різниця висот на відрізку довжиною 1 м повинна бути не менше 5 мм, або 0.5% від довжини.

  На утрамбований грунт насипають піщану продушку товщиною 15-20 см, поверх піску кладуть бетон. На затверділу бетонну основу плитку кладуть на клей, щоб вода не проникала під неї і не застоювалася. Шви засипають сумішшю піску та цементу і змочують водою, подаючи її струменем без тиску.

Як довго прослужать доріжки?

  Викладені тротуарною плиткою доріжки естетично виглядають, практичні в експлуатації, служать без ремонту в середньому від 10 до 30 років. Якщо прокладена під тротуаром інженерна магістраль пошкоджена, плитку знімають, а після завершення ремонту, швидко і без зайвих витрат повертають на місце. Іноді на лицьовій поверхні утворюється білий наліт від розчинених у воді солей, вони не завдають ніякої шкоди, легко змиваються під час дощу.

Термін експлуатації в залежності від виду:

  • Вібролита плитка зроблена з бетону марки В 22.5 служить 10-15 років, поглинає 4-5% води, морозостійкість 200 циклів;

  • Вібропресована тротуарна плитка, ущільнена з двох сторін, служить 10-15 років. Бетон марки В25, вбирає 5-6% води, витримує до 200 циклів заморожування;

  • Тротуарна плитка з кевларобетону значно міцніша, прослужить більше 30 років. Бетон марки В40, отриманий окатишним методом замісу, дуже щільний і твердий. Поглинає максимум 1% води, витримує 300 циклів заморожування.

Щоб продовжити термін експлуатації плитки, рекомендуємо дотримуватися кількох простих правил:

  • Прибирати сніг мітлою або дерев'яною лопатою, щоб при таненні зменшити кількість вологи;

  • Не застосовувати для догляду за покриттям хімічні миючі засоби або реагенти, які можуть вступати в реакцію з бетоном.

  Щоб отримати гарні тротуари та майданчики, які будуть довго радувати привабливим виглядом, постарайтеся правильно вибрати плитку. Використання дешевої може в результаті обійтися дорожче, так як вона швидко зруйнується в складний умовах експлуатації, скоро її доведеться міняти. Укладаючи тротуарну плитку, слідуйте нашим порадам, або звертайтеся до професійних майстрів.