Як вибрати тротуарну плитку для приватної садиби

Як вибрати тротуарну плитку для приватної садиби

  Приступаючи до благоустрою присадибної території, кожен власник садиби задає собі питання: яку тротуарну плитку вибрати? Від правильного вибору залежить не тільки краса ділянки, але і як довго прослужать доріжки та майданчики без заміни покриття або ремонту.

Критерії вибору

  Вибирають тротуарну плитку в залежності від ймовірних умов експлуатації та фізичних властивостей. Щоб бруківка служила довго, зверніть увагу на найважливіші її характеристики, чим вони будуть вище, тим довше прослужить покриття, і краще буде виглядати з часом:

  • Міцність на стискання

  • Стійкість до стирання

  • Міцність на згинання (розлом)

  • Ударостійкість

  • Морозостійкість

  • Гарантійний термін експлуатації

Вибір розміру і форми

  Вибір схеми укладання плитки та стикування крайніх рядів з бордюрами залежать від її розміру та форми. Бруківка простої конфігурації, наприклад, чотирикутна або шестикутна, укладається простіше. Товщину вибирають в залежності від навантаження:

  • 3 - 4 см підходить тільки для майданчиків і пішохідних доріжок, по яких ніколи не їздить транспорт;

  • 4 - 6 см призначена для ділянок, на які заїжджають легкові автомобілі;

  • більше 6 см застосовується для під'їзних доріг, майданчиків з великими навантаженнями.

  Чим більші розміри плитки, тим міцніше повинна бути основа для її укладання. Слабкий, пухкий ґрунт може просідати, піднімаючи одну зі сторін плитки.

  Якість бруківки залежить також від кваліфікації майстрів, використовуваного обладнання та дотримання технології виробництва на конкретному підприємстві. Важливо стежити за точними пропорціями інгредієнтів, справністю обладнання, дотримання періодів змішування, пресування та умов сушіння.

Порада: Візьміть дві плитки, вдарте їх одну об другу і прислухайтеся до звуку, він повинен бути дзвінким. Глухий звук говорить про пористість або вміст зайвої води.

Рейтинг тротуарної плитки з бетону

  На останньому місці стандартна вібролита тротуарна плитка. Термін її служби не перевищує 5 років. Її виробляють методом лиття мокрого розчину без ущільнення під тиском. Розчин замішують у бетономішалках, вручну заливають у форму і ущільнюють на вібростолі. Готовий бетон містить значний відсоток води (після реакції гідратації), швидко руйнується під впливом зовнішній чинників, таких як опади і перепади температури. Використовувати покриття краще тільки для критих майданчиків з невеликими, не надто інтенсивними навантаженнями.

  Вібропресована плитка, виготовлена ​​заводським способом з використанням двостороннього гідравлічного преса, більш щільна, зазвичай міцніше вібролитої. Але теж містить в складі багато залишкової води, що позначається на міцності. Крім цього, вона поглинає до 6% води під час дощу, танення снігу. Вже через 5-6 років з'являються тріщини, відколи, покриття починає поступово руйнуватися.

  Найвищі показники міцності на стискання, згинання (розлом), стирання у плитки, яку виготовляють методом напівсухого вібролитья (окатишний бетон). Вона дуже щільна, містить після гідратації не більш як 2% води, здатна поглинути всього 0,5-1%. Показники морозостійкості досягають 300 циклів заморожування і відтавання, що відповідає 30 рокам експлуатації.

Порада: Розбийте плитку навпіл і придивіться до її структурі на зламі. Показниками якості будуть щільність, однорідність, відсутність тріщин, пустот і пор.

На закінчення

  Для садових доріжок, відмосток поруч з будинком або тротуарів в якості економічного варіанта підходить вібролита плитка товщиною 3-4 см. На під'їзних доріжках, автомобільних стоянках поруч з гаражем або будинком потрібна товщина 5-6 мм. Кращим варіантом для доріжок з постійним рухом автотранспорту буде плитка з міцного кевларобетон 6-8 см, вона значно міцніше і в 5-6 разів довговічніша.

  Вимостити доріжки дешевою плиткою обійдеться порівняно недорого. Але якщо поділити вартість на термін служби, то вся економія зникне. Додайте витрати на демонтаж та повну заміну бруківки, адже її доведеться замінити як мінімум 3 рази за 30 років. В результаті по економічності виграє дорожча, але довговічна тротуарна плитка.