Починаючи благоустрій присадибної території, кожен власник садиби ставить собі питання: яку тротуарну плитку вибрати? Від правильного вибору залежить не лише краса ділянки, а й як довго послужать доріжки та майданчики без заміни покриття чи ремонту.

Критерії вибору

  Вибирають тротуарну плитку в залежності від передбачуваних умов експлуатації та фізичних властивостей. Щоб бруківка служила довго, зверніть увагу на найважливіші її характеристики, чим вони будуть вищими, тим довше прослужить покриття, і краще виглядатиме згодом:

  • Міцність на стиснення

  • Стійкість до стирання

  • Міцність на вигин (злам)

  • Ударостійкість

  • Морозостійкість

  • Гарантійний термін експлуатації

Вибір розміру та форми

  Вибір схеми укладання плитки та стикування крайніх рядів із бордюрами залежать від її розміру та форми. Бруківка простої конфігурації, наприклад чотирикутна або шестикутна, укладається простіше. Товщину вибирають залежно від навантаження:

  • 3 - 4 см підходить тільки для майданчиків та пішохідних доріжок, якими ніколи не їздить транспорт;

  • 4 - 6 см призначена для ділянок, на які заїжджають легкові автомобілі;

  • більше 6 см застосовується для під'їзних доріг, майданчиків з великими навантаженнями.

  Чим більші розміри плитки, тим міцніше має бути підстава для її укладання. Слабка, пухка основа може просідати, піднімаючи одну зі сторін плитки.

  Якість бруківки залежить також від кваліфікації майстрів, обладнання та дотримання технології виробництва на конкретному підприємстві. Важливо стежити за точними пропорціями інгредієнтів, справністю обладнання, дотриманням періодів змішування, пресування та умов сушіння.

Рада: Вдарте дві плитки одна про одну і прислухайтеся до звуку, вона повинна бути дзвінкою. Глухий звук говорить про пористість або вміст зайвої води.

Рейтинг тротуарної плитки з бетону

  На останньому місці стандартна вібролита тротуарна плитка. Термін її служби не перевищує 5 років. Вона проводиться способом лиття мокрого розчину без ущільнення під тиском. Розчин змішують у бетонозмішувачах, вручну заливають у форму та ущільнюють на вібростолі. Готовий бетон містить значний відсоток води (після реакції гідратації), що швидко руйнується під впливом зовнішніх факторів, таких як опади та перепади температури. Використовувати покриття краще лише для критих майданчиків із невеликими, не надто інтенсивними навантаженнями.

  Вібропресована плитка, виготовлена заводським способом з використанням двостороннього гідравлічного преса, більш щільна, зазвичай міцніша за віброліту. Але вона також містить у складі багато залишкової води, що позначається на міцності. Крім цього, вона поглинає до 6% води під час дощу танення снігу. Вже через 5-6 років з'являються тріщини, відколи, покриття починає поступово руйнуватися.

  Найвищі показники міцності на стиск, вигин (розлом), стирання у плитки, яку виготовляють методом напівсухого вібролиття (окатишний бетон). Вона дуже щільна, містить після гідратації не більше 2% води, здатна поглинути 0,5-1%. Показники морозостійкості досягають 300 циклів заморожування та розморожування, що відповідає 30 рокам експлуатації.

Рада: Розколіть плитку навпіл і придивіться до її структури на зламі, показником якості буде щільність, однорідність, відсутність тріщин, порожнеч і пір.

На закінчення

  Для садових доріжок, вимощення поруч із будинком та тротуарів як економічний варіант підійде вібролита плитка товщиною 3-4 см. На під'їзних доріжках, автомобільних стоянках поряд з гаражем або будинком потрібна товщина 5-6 мм. Найкращим вибором для доріжок з постійним рухом автотранспорту буде плитка з міцного кевларобетону 6-8 см, вона значно міцніша і в 5-6 разів довговічніша.

  Влаштування доріжок з більш дешевою плиткою обійдеться порівняно недорого. Але якщо поділити вартість термін служби, то вся економія зникне. Додайте зайві витрати на демонтаж та повну заміну бруківки, адже її доведеться замінити щонайменше 3 рази за 30 років, тому за економічністю виграє дорожча, але довговічна тротуарна плитка.