Види тротуарної плитки, їх порівняння

  В оформленні міських вулиць, парків і присадибних ділянок важливу роль відіграє тротуарна плитка з бетону. У порівнянні з асфальтовим покриттям вона більш декоративна, дозволяє дизайнерам проектувати оригінальні паркові ландшафти. Крім цього, тротуарна плитка не заважає воді і повітрю проникати в грунт, не плавиться на сонці, довговічніша і простіша в ремонті.

  На ринку представлені кілька видів тротуарної плитки з бетону, значно відрізняються за ціною та характеристиками. Міцність і довговічність плитки залежить від технології виготовлення і використовуваних матеріалів, а її вартість становить від 30 до 50% тротуару. Залежно від використовуваної технології виділяють три основні різновиди тротуарної плитки.

Вібропресована

  Підготовлену суміш укладають в форму (матрицю), встановлену на вібростолі. За допомогою пуансона, точно відповідного її внутрішнім контурах, передають тиск на покладену суміш. Після ущільнення тиск припиняють, виріб переносять на піддон і залишають до повного досягнення міцності. Для створення тиску використовують одинарний або двосторонній гідравлічний прес.

 

Вібролита

  Готову дрібнозернисту суміш укладають в матрицю і ущільнюють за допомогою вібрації. Після ущільнення форми вкладають на стелажі і накривають плівкою, щоб уникнути розтріскування під час висихання. Щоб бетон швидше набрав міцність, для виробництва використовують спеціальні вологі і теплі приміщення. Вироби знаходяться в формі не менше доби, якщо температура не перевищує 25 ֯С, при її підвищенні тверднуть швидше. Після зняття опалубки бетон набирає кінцеву міцність до 28 діб.

Вібролита з окатишного бетону

  Окатишний метод являє собою заміс бетону в спеціальному гравітаційному бетонозмішувачі. В процесі розчин скочується в дуже щільні кульки діаметром 2-3 см, ядром яких служать шматочки щебню розміром 5-10 мм. Під час скочування з окатишів витісняється повітря і рідина. Готова для заливки суміш відрізняється підвищеною щільністю і мінімально необхідним для гідратації цементу вмістом води. Щоб одержати щільний і дуже міцний кевларобетон використовують портландцемент, пісок, дрібний щебінь, пластифікатори, барвники і воду. Тротуарна плитка з нього відрізняється яскравими квітами і красивою глянцевою поверхнею.

 


 

Від чого залежить міцність бетону?

  • На міцність впливає марка використовуваного цементу або його «активність». Чим вона вища, тим міцніше буде тротуарна плитка.

  • Від міцності наповнювачів і їх процентного співвідношення. Використання дрібного відсіву замість щебню знижує якість бетону через вміст до 30% пилу. Недостатній процент цементу призводить до поганого зчепленню компонентів.

  • Міцність знижується через неякісне змішування і недостатнє ущільнення розчину. Більший наповнювач зазвичай краще зчіплюється з в’яжучим.

  • Чим нижче водо-цементне відношення, тим міцніше буде бетон, але тільки до певного рівня. В процесі гідратації бере участь частина води в розчині, решта випаровується під час твердіння, що призводить до пористості і тріщин на поверхні. Але через недостатнє вмісту вологи знижується пластичність бетону, формувати вироби складніше

  • На якість бетону впливають умови, в яких він твердне і досягає остаточної міцності. Мінусові температури негативно впливають на процесі гідратації, тому бетонні роботи на морозі не виконують. Поки тротуарна плитка сохне, її поверхню обов'язково накривають плівкою.

Яка плитка прослужить довше?

  Великі перепади температур в умовах нашого клімату створюють вкрай складні умови для експлуатації дорожніх покриттів і тротуарної плитки. Причина в тому, що дощова або тала вода проникає в дрібні пори або тріщини в тротуарній плитці. При замерзанні вона розширюється, що виникають при цьому зусилля дуже великі, вода здатна зруйнувати навіть самий твердий камінь.

  Руйнування відбувається поступово, з кожним заморожуванням і розморожуванням. Єдиний спосіб продовжити термін служби покриття – зменшити пористість і здатність поглинати вологу. Найвища щільність і найнижча пористість у тротуарної плитки з кевларобетон.

Порівняльні характеристики різних видів тротуарної плитки

 

Характеристики

плитки

Плитка з кевларобетону

Вібролита

Вібропресована

Цемент, кг

1

1

1

Пісок, кг

1,8

3

-

Гранітний відсів або замінник, кг

-

-

8,0

Щебінь, кг

2,0

4,0

-

Кількість води на 1 кг до гідратації, г

300

600-800

200

Кількість води на 1 кг після гідратації, г

100 (2%)

400-600 (7%)

-

Кількість бетону, кг

5,1

8,8

9,2

Морозостійкість

Більше 300 циклів

100-150 циклів

100-150 циклів

Водопоглинання

0.5-1 %

4-5 %

5-6 %

Клас бетону

В40

В22.5

В25

Відносна кількість цементу

20%

11,4%

10,9%

Термін експлуатації

30 років

10 років

10 років

  Тротуарна плитка з кевларобетону коштує порівняно дорого і призводить до подорожчання тротуарів на 30-50%. Її гладка, глянцева поверхня відштовхує вологу і витримує більше трьохсот циклів заморожування. Служить така плитка в три рази довше, ніж виготовлена зі звичайного бетону, тому витрати на неї виправдані.